fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhornan
Besökare: 9130 | Inloggade: 109 | Antal medlemmar: 185057
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om Div 1 Norra på SvenskaFans

    Geflepodden #134: Ejerblad hyllar klubbens supportrar
    Gefle Gefle IF:s herrar fortsätter att blanda och ge. Efter förlusten hemma mot Sylvia verkar det som om lagets supportrar kommer att få genomlida ännu en bottenstrid. Geflepoddens Johan Norrström och Andreas Ström försöker ge sin syn på vad som gick snett i 0–2-förlusten och vad GIF måste förbättra för att ta poäng borta mot Karlstads BK. Plus Hugo Ådvalls intervju med Jacob Ejerblad!
    2019-05-23 09:42:42 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #133 med Grace Tanda: ”Vi borde ha gjort 3 mål!”
    Gefle Geflepoddens Andreas Ström reser till Örebro där analysgruppens Per Magnusson möter upp för att titta på Karlslund–Gefle IF. Matchen slutar 1-1 efter en sen kvittering av hemmalaget, det som såg ut som en segerpodd byts mot oavgjort i en match som Gefle IF borde ha vunnit. Intervjuer med Frej Engberg, Marcus Bengtsson, Karlslunds Justin Salmon och till sist Grace Tanda
    2019-05-14 21:56:00 - HASSE CARSTENSEN

    Veckans Sex och Snedspark
    Gefle Veckans lista fokuserar på lagets prestation i bortamatchen mot Karlslund. En på papperet svår bortamatch där jag ändå tycker att Gefle gör en bra match. Karlslund har visat sig svårslagna i inledningen av serien, så efter att lite av besvikelsen lagt sig så är jag ändå nöjd med det oavgjorda resultatet. Hur som helst så här ser listan ut. Läs, håll med eller låt bli.
    2019-05-11 19:28:32 - Johan Norrström

    Geflepodden #132: Frej Engberg är missförstådd
    Gefle Efter ett litet uppehåll för Geflepodden ringde Johan Norrström upp Andreas Ström för att diskutera kring Gefle IF:s prestationer i de senaste matcherna. Det blir några kommentarer kring förlusten mot Linköping och den viktiga vinsten mot bottenlaget Boden. Naturligtvis pratar vi också lite om Grace Tandas tre mål mot Boden. Dessutom sågar vi Mittmedias betygsättning, laddar upp lite inför matchen mot Karlslund och pratar lite allmänt om det stundande derbyt i juni.
    2019-05-10 11:13:10 - Johan Norrström

    Geflepodden #131: Gefle IF föll på eget grepp
    Gefle Efter förlustmatchen för Gefle IF i Norrettan, då man mötte Carlstad United hemma på Gavlevallen, fick Geflepoddens Andreas Ström och Johan Norrström möjlighet att tala med Nisse Nilsson och Jacob Ejerblad. Sedan satte sig Andreas och Johan ner tillsammans med legendaren inom Gästrikefotbollen, Kent Björk, för att analysera matchen. Man var överens om att förlusten förvisso var odiskutabel, men att 0-3 inte riktigt speglade händelserna ute på plan.
    2019-05-01 08:03:00 - Johan Norrström

    Geflepodden #130 med Gefles målskytt Linus Mattsson: "Vi var värda en poäng"
    Gefle Efter premiärmatchen för Gefle IF i Norrettan, då man mötte Nyköping BIS på Rosvalla IP i söndags, passade Geflepoddens Andreas Ström på att prata och mingla med tillresta Geflesupportrar. Efter matchen blev det dessutom snack med Gefles Grace Tanda, målskytten Linus Mattsson och några andra spelare i laget. Dagen efter ringde Johan Norrström upp Andreas Ström för att analysera matchen. Man var överens om att Isac Rojas är en man för startelvan och att matchen mot Rynninge kan bli mycket svår.
    2019-04-10 14:53:00 - Johan Norrström

    Geflepodden #129: Analys inför premiären och snack med Suad Gruda
    Gefle Den nya Geflepodden och den gamla Geflepodden analyserar försäsongen och bedömer Gefle IF:s chanser mot Nyköpings BIS i premiären. Kommer GIF att börja försiktigt? Eller tänker man pressa och stressa motståndaren? Innan det snacket träffar podden Nyköpings kapten Suad Gruda. Hur ser han på Gefles chanser? Var tror han Nyköpings slutar i serien?
    2019-04-04 08:57:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #128: Nya redaktionen presenterar sig
    Gefle Dags för en ny redaktion i Geflepodden! I nummer 128 får ni ett smakprov av den nya redaktionens tänk plus att man analyserar Gefle IF herrars senaste (och näst sista) träningsmatch mot Team TG. Nya Geflepodden går igenom spelartruppen och recenserar laget spelare för spelare. Nästa vecka blir det uppsnack inför premiären med Nyköpings BIS och en intervju med lagets kapten, Suad Gruda!
    2019-03-26 17:40:00 - GEFLEPODDEN

    Veckans Sex och Snedspark
    Gefle Ny vecka och dags för ny lista. Den här veckan hyllas något som Gefle gjort sig kända för, och som en gång i tiden var klubbens adelsmärke. Dessutom hissas något som klubben kanske inte förknippats med dom senaste säsongerna. Läs håll med eller låt bli.
    2019-03-25 11:10:00 - Johan Norrström

    Geflepodden #127: Josefs och Hasses sista Geflepodd
    Gefle Nummer 127 blir den sista Geflepodden i Josefs och Hasses regi. I början av april tas Geflepodden över av ett annat gäng, och ett mycket kompetent sådant. Målet är att den 4 april släppa en övergångspodd med båda redaktionerna. I denna podd pratar Geflepanelen – Niclas Backlund, Andreas Ström, Josef och Hasse – om Gefle IF:s herrars utmärkta insats mot Valbo FF (3-0). Det blir även lite snack om Sandvikens IF, Carrickläktarens tifon och Västerås SK.
    2019-03-18 09:39:00 - HASSE CARSTENSEN

    Silly season 2019: Boye lånas in, Mårtensson slutar
    Umeå FC Stor rotation i spelartruppen och endast två spelare kvar från 2016s ordinarie trupp. Merparten av de nya spelarna har för serienivån en bra meritering och spelartruppen lovar gott. Enligt UFCs sportchef så återstår endast att värva in en till målvakt.
    2019-03-15 07:00:00 - Fredrik Norström

    Veckans Sex och Snedspark
    Gefle Ny vecka och ny lista. Det ska hyllas och risas och det förstnämnda var något som jag fick kämpa lite med den här veckan efter två raka förluster. Något som enligt vissa är något jag måste vänja mig vid även den här säsongen. Frågan är när eländet ska sluta? Man är ju trots allt supporter och det smärtar att se sitt favoritlag förlora. Nå väl, veckans lista utformades sig så här. Läs, håll med, eller låt bli.
    2019-03-11 12:25:00 - Johan Norrström

    Geflepodden #126: ”Jag vet inte hur jag ska uppfatta Gefles spelidé”
    Gefle Gefle IF:s herrar fortsätter att leta efter sin identitet. Nu är det bara att hoppas att de vet vilken identitet de letar efter, för 1-2 i hemmamatchen mot division 2-laget Hudiksvalls FF gav inte många svar. Precis som i matchen mot Vasalund saknades väldigt många linjer i spelet. Gefle IF:s damer övertygade däremot mot Hille IF, trots 0-0. I detta avsnitt bjuder vi på en rad intervjuer samt en Geflepanel tillsammans med Middag med Löf och Ström.
    2019-03-11 08:35:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #125 med Nebojša Novakovic: ”Spelarnas kvalité avgörande, inte taktiken”
    Gefle Efter träningsmatchen mellan Vallentuna och Gefle (2-0) på Skytteholms IP på lördagen passade Geflepodden på att prata med Vasalunds tränare Nebojša Novakovic och Dali Savic. Dessutom blev det snack med Gefles Grace Tanda och Frej Engberg. Dagen efter satte sig Hasse Carstensen och Niclas Backlund på ett fik och analyserade matchen, man är överens om att GIF har mycket att jobba med fram till seriestart.
    2019-03-04 06:50:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #124: ”Gefle har mer eget spel än Sandviken!”
    Gefle Efter träningsmatchen mellan Gefle IF och Sollentuna FK fick Geflepodden en pratstund med den förra allsvenska stjärnan, numera Sollentunatränaren, Christer Mattiasson och mittfältaren David Seger. Seger var mer imponerad av Gefle än av Sandvikens IF. För första gången i Geflepodden: Måns Berggren och Julio Fernandes. Plus analyser med lagkaptenen Sebastian Sandlund, AB/GD:s Karin X Johansson och 1882-bloggens Hugo Ådvall.
    2019-02-25 09:39:00 - HASSE CARSTENSEN

    Veckans Sex och Snedspark – ny lista från Geflered!
    Gefle Gefles försäsong har sakteliga kommit igång. Tre försäsongsmatcher är avklarade och dessutom har laget fått några spännande nyförvärv som spetsat till truppen. Några av dom finns med på denna lista som jag valt att kalla Veckans sex och snedspark. I den kommer jag varje vecka lista sex positiva hädelser eller lyfta fram spelare som jag tycker har varit bra och som har lyft klubben under veckan. Avslutningsvis delas även lite ris ut i form av en snedspark. Läs och håll med, eller låt bli.
    2019-02-24 17:33:00 - JOHAN NORRSTRÖM

    Geflepodden #123 om Marcelo Bielsa med Hasse Backe, John Wall och Alexander Axén
    Gefle På måndagskvällen släppte fotbollsanalytikerna Hasse Backe och John Wall sin bok om Marcelo Bielsas fotboll, en åskådlig bok om fotbollsgurun Marcelo Bielsas offensiva tänk. Åtta anfallsvarianter beskrivs noggrant på ett klargörande sätt. Vad behöver svenska lag ta till sig av Bielsas idéer? Varför? I intervjun med John Wall ställs en fråga till Geflepoddens lyssnare. Mejla oss ditt svar, först rätt svar vinner ett signerat ex av boken!
    2019-02-19 17:21:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #122 med 8 segerintervjuer: ”Nu har jag licens att gå framåt!”
    Gefle Först en hedersam 1–2-förlust mot GIF Sundsvall på bortaplan trots spel med en man mindre i 30 minuter, sedan en hyfsat övertygande 2–0-vinst mot en av favoriterna till seriesegern, Akropolis. Gefle IF börjar få ordning på saker och ting. Efter matchen träffade Geflepodden 5 spelare samt krönikören Stisse Åberg, Sirius akademitränare Theodor Olsson och 1882-bloggens Hugo Ådvall.
    2019-02-18 09:59:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #121 med Adil Kizil: ”Tror Gefle fick en chock i Superettan”
    Gefle Dalkurd slog rekord i svensk fotboll genom att gå från lägsta divisionen till Allsvenskan på rekordtid. Nu har man för första gången åkt ur en serie. Geflepodden träffar Dalkurds sportchef Adil Kizil som öppenhjärtigt pratar om vilka framgångsfaktorer som Dalkurd måste återvinna för att ta sig upp igen. Kizil analyserar också Gefle IF:s fall ner i division 1 och funderar över hur Gefle behöver resonera framöver.
    2019-02-15 14:12:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #120: Grundlig analys av GIF Sundsvall vs Gefle IF 2-1
    Gefle Säsongens första träningsmatch är avverkad. Det blev en hedersam förlust i bortamötet med GIF Sundsvall. Geflepanelen gör en analys av offensiven, defensiven och provspelarna. Därefter är det dags för Mittmedias Sundsvallexpert, Lukas Sahlin, att yttra sig och tippa lagens placering. Hugo Ådvall rapporterar från måndagens träning och levererar några nyheter! Programledare: Hasse Carstensen
    2019-02-11 22:39:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #119: Lång intervju med Mackan plus Geflepanelens analys
    Gefle Denna veckas Geflepodden innehåller en 45 minuter lång intervju med Marcus ”Mackan” Bengtsson, huvudtränare i Gefle IF:s herrlag. Marcus säger att han tycker truppen var bra förra året, men att delarna dock inte bildade en bra helhet. Så hur har man tänkt i år? Vi får också svar på hur GIF kommer att spela 2019, varför det öppnat upp sig på spelarmarknaden och hur han ser på Gavlevallens uppvärmningssystem. Programledare: Hasse Carstensen
    2019-02-08 09:13:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #118: Anders Bååth om att träna under Özcan, Roger Sandberg och Mellberg
    Gefle Anders Bååth var lagkapten i det Gefle IF som åkte ur Allsvenskan 2016. I Geflepodden lägger han fram sina teorier om vad som gick fel. Och han svarar på frågan om han skulle tacka ja om han fick ett kontraktsförslag från GIF idag. Dessutom avslöjar han hur det var att träna under tre meriterade svenska tränare, hur Nabil Bahoui var som junior och vem som är den bästa spelare han mött. Missa inte Hugo Ådvalls snack med Marcus Bengtsson!
    2019-01-30 16:34:46 - HASSE CARSTENSEN

    Hugo Ådvall startar "1882-bloggen"
    Gefle Den 12 juli 2018 skrev han sin första text på Gefle SvenskaFans. Sedan dess har han publicerat 19 texter på den här sidan och även medverkat i Geflepodden ett flertal gånger. Nu tar 12-årige Hugo Ådvall steget och startar en egen blogg om Gefle IF, 1882-bloggen. – Bloggen ska vara intressant, handla om Gefle IF och Gästriklands fotboll samt vara helt gratis, säger Hugo till SvenskaFans.
    2019-01-27 09:43:00 - HASSE CARSTENSEN

    – Fansen hjälpte oss att rädda ekonomin, säger Gefle IF:s klubbdirektör
    Gefle För inte så länge sedan befann sig Gefle IF i en akut situation när det gällde klubbens ekonomi. Men efter hårt arbete har man med klubbdirektör David Norell-Hussein i spetsen vänt skutan åt rätt håll och nu har man helt plötsligt en ekonomi i balans: – Bara det faktum att vi lyckades ta oss igenom det utan att försätta klubben i en akut situation är stärkande, säger Norell-Hussein till SvenskaFans Hugo Ådvall.
    2019-01-25 09:17:00 - HUGO ÅDVALL

    Geflepodden #117 med Grace Tanda och Kevin Johansson: ”Bra för Brynäs om det går bra för Gefle!”
    Gefle Kevin Johansson är kommunikationschef i Brynäs IF Hockey, men han var tidigare journalist på VLT i Västerås och kan därför norrettan utan och innan. Hur upplever han förhållandet mellan Brynäs IF och Gefle IF? Vad kan en idrottsklubb göra för att öka intresset hos allmänheten? Vi gör en grundlig genomgång av norrettan – lag för lag. Geflepodden intervjuar också nyförvärvet Grace Tanda som avslöjar varför han valde Gefle IF.
    2019-01-24 09:16:00 - HASSE CARSTENSEN

    Frej Engberg klar för Gefle IF!
    Gefle På måndagen blev det klart att Gefle IF värvar Frej Engberg från Assyriska IF. Engberg har U-landslagsmeriter och har tillhört Djurgårdens IF under flera år. Gefle IF antyder att Frej kommer att användas som vänsterback, men SvenskaFans anar att hans talang som mittback ligger i linje med spelare som Gävleklubben söker, det vill säga spelare som kan spela på mer än en position.
    2019-01-15 17:28:00 - HASSE CARSTENSEN/JOSEF CARSTENSEN

    Geflepodden #116 med Anders ”Dojan” Nilsson: ”Alkoholen fick grepp om mig”
    Gefle På 1990-talet var Anders ”Dojan” Nilsson en av Allsvenskans mest lovande spelare. Han var målskytt och genombrottsspelare med en magisk vänsterfot. I Geflepodden ser han tillbaka på den kaotiska tiden i Djurgårdens IF, Gefle IF, Halmstads BK och Västerås SK, som kantades av mål och segrar, men också av sönderrivna tröjor, utkastade fönsterrutor och meningsskiljaktigheter med tränare.
    2019-01-14 18:21:00 - HASSE CARSTENSEN

    Geflepodden #115: Allsvenskans 20 bästa + snack med ”Mackan” och ett nyförvärv
    Gefle Vilka är Allsvenskans och Superettans 20 bästa spelare? Vilka är de två bästa tränarna i respektive serie? Josef och Hasse gör var sin lista och jämför. Och vilka nyförvärv finns lediga på marknaden? Vi gör en gedigen genomgång. Slutligen, Hugo Ådvall intervjuar Gefle IF:s herrtränare Marcus Bengtsson och nyförvärvet från Mjällby, Axel Norén. Hur kommer det sig att han överger det nyblivna Superettanlaget för Gefle IF?
    2019-01-07 07:42:13 - HASSE CARSTENSEN

    Intervju med målkungen: "Vi ska etablera oss som en bra division 1-klubb!"
    Gefle Under torsdagseftermiddagen kickade Gefle IF:s herrar igång säsongen 2019. Nyförvärvet och skyttekungen från tvåan, Nisse Nilsson, fanns inte med på träningen men Nisse säger till SvenskaFans Hugo Ådvall att han är väldigt redo och taggad på division 1-säsongen 2019. Och han svarar också på vilken spelare han tycker att GIF borde prioritera att värva. – Utifrån hur truppen ser ut nu så skulle jag nog välja en bra forward.
    2019-01-06 15:34:14 - HUGO ÅDVALL

    – Nedflyttningen ger oss också möjligheter, säger Gefle IF:s ordförande
    Gefle Hon har nu varit ordförande i snart ett år, och om allt går som det ska så väljs hon om några månader till ordförande för 2019. I en lång intervju med SvenskaFans Hugo Ådvall besvarar Malin Rogström frågor om bland annat ekonomin, spelarförsäljningarna, årsmötet och om en sportchefsrekrytering är aktuell. – Nedflyttningen ger oss också möjligheter, säger Malin Rogström. Vi kan få ihop föreningen och bygga från grunden.
    2019-01-01 12:34:24 - HUGO ÅDVALL

    SERIETABELL FÖR DIV 1 NORRA
    1Umeå FC9702721
    2Akropolis IF95401519
    3Sandvikens IF95311018
    4Carlstad U9531818
    5FC Linköping City9513916
    6Sylvia9414213
    7Vasalund9342213
    8Karlstad BK9342113
    9Karlslunds IF HFK9261212
    10Team TG FF9405-112
    11Gefle9324-211
    12Nyköpings BIS9243-610
    13Sollentuna FF9144-67
    14Rynninge IK9216-97
    15Forward9126-85
    16Boden9018-241
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2019-05-26
    Kl: 17:00
    Vasalund
    Rynninge IK
    3
    2
    Publik: ingen uppgift 
    16'
    Ibrahim Doumbia
    1-0
     
    33'
    Ekin Bulut
    2-0
     
     
    55'
    Anderson Da Silva
    2-1
    61'
    Karku Simeon Junior Jesus
    3-1
     
     
    77'
    Miran Abdulrahman Mohammad
    3-2

    2019-05-26
    Kl: 17:00
    Sandvikens IF
    FC Linköping City
    1
    0
    Publik: ingen uppgift 
    45'
    Olof Mård
    1-0
     

    2019-05-26
    Kl: 16:00
    Umeå FC
    Nyköpings BIS
    3
    0
    Publik: 403 
    56'
    Anton Eriksson
    1-0
     
    74'
    Samuel Kroon
    2-0
     
    78'
    Yoel Embaye
    3-0
     

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Sollentuna FF
    Forward
    1
    1
    Publik: 125 
    76'
    Alexander Seger
    1-0
     
     
    90'
    Josef Ibrahim
    1-1

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Boden
    Carlstad U
    0
    1
    Publik: 243 
     
    82'
    Claes Nyman
    0-1

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Sylvia
    Akropolis IF
    1
    3
    Publik: 220 
    5'
    Antonios Bahdke
    1-0
     
     
    11'
    Victor Söderström
    1-1
     
    31'
    Pontus Åsbrink
    1-2
     
    34'
    Victor Söderström
    1-3

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Karlstad BK
    Gefle
    1
    2
    Publik: ingen uppgift 
    30'
    Liridon Selmani
    1-0
     
     
    38'
    Bapianga Deogracias Tanda
    1-1
     
    90'
    Julio Cesar Fernandes
    1-2

    2019-05-25
    Kl: 14:00
    Team TG FF
    Karlslunds IF HFK
    4
    2
    Publik: 51 
     
    24'
    Christer Lipovac
    0-1
     
    25'
    Mahammed Abdi Momin
    0-2
    32'
    självmål
    1-2
     
    53'
    Fredrik Johansson
    2-2
     
    67'
    Linus Sahlin
    3-2
     
    77'
    Aaron Zahui Bazoukou
    4-2
     

    2019-05-19
    Kl: 17:00
    Carlstad U
    Karlstad BK
    2
    2

    2019-05-19
    Kl: 16:00
    Nyköpings BIS
    FC Linköping City
    2
    2

    Kommande matcher
    2019-05-29
    Kl: 19:00
    Rynninge IK
    Carlstad U
    2019-05-29
    Kl: 19:30
    Forward
    Akropolis IF
    2019-05-30
    Kl: 15:00
    Gefle
    Team TG FF
    2019-05-30
    Kl: 15:00
    FC Linköping City
    Vasalund
    2019-05-30
    Kl: 15:30
    Boden
    Sollentuna FF
    2019-05-30
    Kl: 16:00
    Sylvia
    Sandvikens IF
    2019-05-30
    Kl: 16:00
    Nyköpings BIS
    Karlstad BK
    2019-05-30
    Kl: 17:00
    Karlslunds IF HFK
    Umeå FC
    2019-06-02
    Kl: 15:00
    Akropolis IF
    Team TG FF
    2019-06-02
    Kl: 15:00
    Karlstad BK
    Boden
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
    Så blir nya Champions League
    Champions League:   Så blir nya Champions League
    Simon Strand räddade Elfsborg
    Den oförutsägbare huvudkaraktären
    Mittfältare från Falu BS klar för Bajen
    Stort grattis Finland!
    Hockeyzon:   Stort grattis Finland!
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies