fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhornan
Besökare: 21130 | Inloggade: 254 | Antal medlemmar: 185057
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
    Medlem
    Kom ihåg mig

    Artiklar om Superettan på SvenskaFans

    Här hittar du samtliga artiklar på Svenskafans.com som handlar om Superettan. Vi listar bland annat matchreferat, resultatrapporter och krönikor från lag i Superettan. Klicka på artikelrubrikerna för att läsa hela artikeln, eller klicka dig vidare till ditt favoritlag i menyn till vänster.

    Hectors Veckobrev 28 | Degerfors är ur kurs
    Degerfors I "Veckan summerat" får vi ta del av Stefan Hectors veckobrev. Med utgångspunkt ur hans tidigare karriär som religionslärare utvecklar han sina rödvita funderingar utifrån kyrkoåret och den rödvita veckan som gått.
    2019-05-27 09:30:00 - Redaktionen

    Ny vinst för Maif – 2-0 mot Gais!
    Mjällby En lite turlig seger senast mot Öster, följdes idag av en seger mot Gais, som var rättvis och slutade 2-0.
    2019-05-26 17:32:30 - Daniel Sjölin

    Degerfors förnedrat
    Degerfors Halmstad var klasser bättre än Degerfors igår. Det går inte att snacka bort. Djuric frispark var fotbollsgodis. DIF:s försvarsspel är katastrof.
    2019-05-26 14:26:05 - Peter Lindberg

    Matchkrönika: Gott så. Men låt oss inte sväva iväg i det BLÅ.
    Halmstads BK HBK-Degerfors 3-0.
    2019-05-26 09:48:00 - Håkan Ericsson

    Se bilderna från segern över Degerfors
    Halmstads BK Se bilderna från segern över Degerfors.
    2019-05-25 19:54:20 - Egil Wingbro

    Lär dig låten: Himlen Är Blå Tack Vare HBK
    Halmstads BK Innan varje hemmamatch spelas HBK´s inmarschlåt. Den har god ton och lätt att sjunga med till. Lär dig den och skapa fin inramning på Örjans Vall. Eller helt enkelt bara få in den i HBK hjärtat.
    2019-05-25 11:07:00 - Redaktionen

    Inför HBK - Degerfors: Den sista stormbyn?
    Halmstads BK Det har återigen stormat kring den blåsvarta klubben utmed Nissan.
    2019-05-25 09:02:31 - Filip Gustafsson

    Krönika: 12/3
    Halmstads BK 6 mars 1914 är ett viktigt datum i Halmstads Bollklubbs historia. Den 12 mars drygt 105 år senare också verkar det som.
    2019-05-24 08:14:08 - Håkan Ericsson

    Det här var inte ok nånstans
    Degerfors Bottennappet igår var det andra på kort tid. Trodde inte det kunde bli sämre än Mjällby borta för någon vecka sedan. Gårdagens match var som att se och höra Edward Blom i melodifestivalen. Man vill bara att det ska ta slut.
    2019-05-22 21:41:24 - Peter Lindberg

    Dusan Djuric har förlängt med HBK!
    Halmstads BK Klar för spel 2020 ut.
    2019-05-21 12:38:11 - Håkan Ericsson

    Spelarbetyg: "Misstag som kostade ÖIS poäng"
    Örgryte ÖIS förlorade borta mot Trelleborg under söndagseftermiddagen (1-2), vilket betyder att Rödblått nu har fem matcher utan seger. Här kommer spelarbetygen från matchen, som inte är någon vidare munter läsning.
    2019-05-20 12:23:00 - Nils Cedman

    Trelleborgs FF – Örgryte IS 2-1
    Trelleborg Efter två raka förluster och ett spel som varit allt annat än bra var det mycket som skulle förbättras till match mot ÖIS, ett ÖIS som också har en svajande form. Det blev en jämn tillställning där TFF lyckas dra det längsta strået.
    2019-05-20 10:46:00 - Linus Nilsson

    Femte raka segern! – 1-0 borta mot Öster
    Mjällby Joel Nilsson och Jacob Bergström fortsätter att leverera i Superettan. Mål från Joel på assist från Jacob räckte till seger borta mot Öster.
    2019-05-19 22:18:22 - Daniel Sjölin

    ÖIS föll tungt på Vångavallen – Trelleborg avgjorde i slutminuterna
    Örgryte ÖIS hade 1-1 fram tills matchens absoluta slutminuter. Då fick Trelleborg hörna och inhopparen Dennis Antwi kunde nicka in segermålet. Det var Örgrytes femte raka match utan seger.
    2019-05-19 17:24:00 - Nils Cedman

    Krönika: Gåtan Karim
    Halmstads BK Eller kanske inte?
    2019-05-19 08:43:54 - Håkan Ericsson

    Varberg - HBK 1-0
    Halmstads BK Halmstad besökte Påskbergsvallen i hopp om 3 poäng i detta Hallandsderby. Tyvärr föll det ut precis som vi är vana vid vid det här laget.
    2019-05-18 17:55:00 - Karl Karlsson

    Inför Varberg borta: Är det ett derby?
    Halmstads BK Två halländska klubbar gör upp på planen. På ena sidan en klubb med en ärofylld historia med pokaler och utlandsäventyr. På andra sidan en ny bekantskap men ack så gammal. Men är det verkligen ett derby?
    2019-05-18 12:05:00 - Jesper Bernhed Uhlén

    Inför Östers IF - Mjällby AIF: ”Vi har kört fast, något måste hända”
    Öster På söndag tar Östers IF emot nykomlingen Mjällby AIF hemma på Myresjöhus Arena. Precis som nykomlingar brukar göra har Mjällby inlett säsongen lysande, medan det rödblåa hemmalaget har kört fast i jakten på toppen.
    2019-05-18 10:00:00 - Tobias Hellgren

    Skölds mardröm: Blir borta hela säsongen
    Örgryte I onsdags fick Sköld bäras ut på bår i mötet med Varberg. Sköld befarade att korsbandet var av. På fredagen kom beskedet att så är fallet. – Det suger, säger huvudpersonen till GP.
    2019-05-17 14:49:00 - Nils Cedman

    DIF fick nöja sig med en pinne
    Degerfors Stabilt bakåt och klent framåt
    2019-05-17 12:23:05 - Peter Lindberg

    Nära men inte bra nog
    Trelleborg En bra start från TFF som visade tydliga förbättringar i onsdagens bortamatch mot hemmastarka Mjällby men tyvärr fällde individuella misstag avgörandet och TFF inkasserar ännu en förlust. Matchen slutade 2-1(0-1) till Mjällby. Både offensiven och defensiven fungerade klart bättre än under tidigare matcher denna säsong och det känns onödigt att tre poäng slarvas bort på detta sätt.
    2019-05-16 06:02:10 - Samuel Yngve

    Blandade känslor hos Stanisic trots debutmålet
    Örgryte Oliver Stanisic agerade poängräddare för Rödblått när han nickade in 1-1 för ÖIS i gårdagkvällens match. Ändå hade han svårt att vara nöjd. – Den starten vi gör, jag fattar inte riktigt...otroligt blekt.
    2019-05-16 06:00:00 - Nils Cedman

    Askebrand om skadorna på anfallarna: "Tror att det är korsbandet"
    Örgryte Det fanns saker att vara nöjd med, och missnöjd med, menade Thomas Askebrand efter matchen mot Varberg. När det gällde Skölds skada hade Askebrand ett dystert besked. – Victor tror att det är korsbandet.
    2019-05-16 06:00:00 - Nils Cedman

    Delad pott - i en match som vände
    Örgryte Under lördagskvällen tog ÖIS emot serieledarna Varberg på Gamla Ullevi. En viktig match för båda lagen, som slutade med ett kryss.
    2019-05-15 22:58:00 - Max Gustafsson

    Segertåget fortsätter – Löken avgjorde mot TFF!
    Mjällby Mjällby AIF gjorde ingen bra match, men efter underläge i paus, vände man och är nu uppe på andra plats i tabellen.
    2019-05-15 22:15:00 - Daniel Sjölin

    Spelarbetyg ÖIS-Varberg: "Jäkligt svår att ta sig förbi"
    Örgryte ÖIS kryssade hemma mot serieledaren Varberg, 1-1. Bland annat fick Oliver Stanisic göra sitt första mål för Rödblått mot sin gamla klubb.
    2019-05-15 22:00:00 - Nils Cedman

    Bildspel från gårdagens förlust
    Halmstads BK Se bilderna från gårdagens förlust mot GAIS.
    2019-05-15 18:32:52 - Egil Wingbro

    Krönika: Halka
    Halmstads BK Halmstads väg mot…ja vaddå?
    2019-05-15 10:43:00 - Håkan Ericsson

    Borta nja, hemma sämst: HBK-GAIS 1-2
    Halmstads BK Glädjen blev kortvarig. I match två med Haglund vid rodret var Bollklubben tillbaka i förlorande takter och det bedrövliga hemmaspelet fortsätter.
    2019-05-14 21:23:09 - Filip Gustafsson

    Inför ÖIS-Varberg boIS: Serieledarna på besök
    Örgryte Imorgon är det återigen dags för hemmamatch på Gamla Ullevi när serieledarna Varberg boIS står för motståndet.
    2019-05-14 19:08:00 - Max Gustafsson

    SERIETABELL FÖR SUPERETTAN
    1Varbergs BoIS FC108201526
    2Mjällby10703521
    3Jönköpings Södra105231017
    4Brage10523617
    5Norrby IF9441116
    6Degerfors10424014
    7GAIS10343-313
    8Örgryte9333112
    9Västerås9252111
    10Trelleborg9243-110
    11Halmstads BK10316-310
    12Dalkurd FF9315-610
    13IK Frej10244-810
    14Syrianska FC10235-89
    15Öster9144-47
    16Brommapojkarna10217-67
    >> Visa detaljerad tabell
    Senaste matcherna
    2019-05-26
    Kl: 17:30
    Trelleborg
    Öster
    1
    1
    Publik: 1056 
     
    16'
    Manz Karlsson
     
    23'
    Liridon Silka
     
    23'
    Christian Ljungberg
     
    31'
    David Johannesson
    0-1
    61'
    Dennis Antwi
     
    61'
    Haris Brkic
     
    67'
    Jakob Glasberg
     
    67'
    Anton Tideman
     
    74'
    Erik Andersson
     
    74'
    Nebiyou Perry
     
    76'
    Felix Horberg
    1-1
     
    80'
    Felix Horberg
     

    2019-05-26
    Kl: 15:00
    Mjällby
    GAIS
    2
    0
    Publik: 1462 
     
    29'
    Aiden Connor Harvey
     
    29'
    Niklas Andersen
    31'
    Jacob Bergstrom
    1-0
     
    31'
    Viktor Gustafson
    ass.
     
     
    37'
    Netinho
     
    40'
    Niklas Olsson
     
    40'
    Emil Wahlstrom
    46'
    Pavle Vagic
     
    46'
    Gisli Eyjolfsson
     
     
    71'
    Niklas Olsson
    72'
    Joel Nilsson
     
    78'
    Pavle Vagic
    2-0
     
     
    78'
    Milos Andelkovic
     
    78'
    Rasmus Rosenqvist
    82'
    Felix Konstandeliasz
     
    82'
    Joel Nilsson
     
    86'
    Ottar Magnus Karlsson
     
    86'
    Bubacarr Jobe
     
     
    88'
    Milos Andelkovic

    2019-05-25
    Kl: 18:00
    Jönköpings Södra
    Brage
    2
    0
    Publik: 2288 
     
    71'
    Andre Kamp
     
    71'
    Jonathan Lundback
     
    72'
    Oscar Lundin
     
    72'
    Seth Hellberg
    75'
    Jakob Orlov
     
    75'
    Daryl Smylie
     
     
    76'
    Pontus Hindrikes
    79'
    Fredric Fendrich
     
    83'
    Jakob Orlov
    1-0
     
     
    85'
    Jonathan Morsay
     
    85'
    Carlos Garcia
    90'
    Fabio
    2-0
     
    90'
    Fabio
     
    90'
    Edin Hamidovic
     

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Halmstads BK
    Degerfors
    3
    0
    Publik: 1618 
    9'
    Dusan Djuric
    1-0
     
    15'
    Rasmus Wiedesheim-Paul
    2-0
     
    15'
    Thomas Boakye
    ass.
     
    40'
    Erik Ahlstrand
     
    40'
    Gabriel Gudmundsson
     
     
    50'
    Daniel Joel Okon
     
    50'
    Nikola Ladan
    55'
    Jonathan Svedberg
     
    55'
    Dusan Djuric
     
     
    64'
    Erik Grandelius
     
    64'
    Daniel Joel Okon
    76'
    Erik Ahlstrand
    3-0
     
     
    80'
    Daniel Janevski
     
    80'
    Emil Porten
     
    80'
    Axel Lindahl
    81'
    Alexander Berntsson
     
    81'
    Peter Larsson
     

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    Syrianska FC
    Brommapojkarna
    1
    0
    Publik: ingen uppgift 
    29'
    Lumala Abdu
     
     
    43'
    Oscar Pehrsson
    48'
    Andrew Stadler
    1-0
     
    48'
    Lumala Abdu
    ass.
     
    57'
    Noi Olafsson
     
     
    63'
    Eric Johana Omondi
     
    63'
    Oskar Fallenius
    71'
    Giovanni Hiwat
     
    71'
    Beneyam
     
     
    76'
    Aron Sanden
     
    76'
    Johan Falkmar
     
    76'
    Marcus Hansson
     
    76'
    Gustav Sandberg Magnusson
    80'
    Anders Baath Sjoblom
     
    80'
    Andrew Stadler
     
     
    87'
    Johan Falkmar
    87'
    Stefan Ilic
     
    87'
    Sebastian Rajalakso
     
    90'
    Giovanni Hiwat
     

    2019-05-25
    Kl: 16:00
    IK Frej
    Varbergs BoIS FC
    1
    1
    Publik: 643 
    16'
    Jon Birkfeldt
     
    25'
    Hjalmar Ekdal
     
     
    36'
    Tobias Carlsson
     
    56'
    Robin Book
    0-1
     
    56'
    Astrit Seljmani
    ass.
    74'
    Samouil Izountouemoi
     
    74'
    Melvin Frithzell
     
    74'
    Leo Bengtsson
     
    74'
    Amadeus Sogaard
     
     
    82'
    Sebastian Moller
    82'
    Luca Gerbino Polo
     
     
    82'
    Philip Ljung
     
    82'
    Keanin Ayer
    82'
    Jon Birkfeldt
     
     
    82'
    Daniel Krezic
    85'
    Hjalmar Ekdal
    1-1
     
    85'
    Kim Skoglund
    ass.
     
    90'
    Marcus Degerlund
     
     
    90'
    Rebin Asaad
     
    90'
    Robin Book

    2019-05-21
    Kl: 19:00
    Degerfors
    Dalkurd FF
    1
    2
    Publik: 1573 
     
    11'
    Robin Tranberg
    0-1
     
    11'
    Emil Berger
    ass.
     
    41'
    Gustav Granath
    0-2
     
    49'
    Emil Berger
     
    53'
    Robin Tranberg
    59'
    Oliver Ekroth
     
     
    63'
    Rawez Lawan
    65'
    Emil Porten
     
    65'
    Daniel Joel Okon
     
    65'
    Erik Grandelius
     
    65'
    Viktor Gotesson
     
     
    68'
    Kerfala Cissoko
     
    68'
    Ahmed Awad
    74'
    Rasmus Alm
     
     
    77'
    Markus Thorbjornsson
     
    77'
    Robin Tranberg
    79'
    Jose Segura Bonilla
     
    79'
    Christoffer Wiktorsson
     
     
    87'
    Alexander Ekblad
     
    87'
    Frank Arhin
    90'
    Erik Bjorndahl
    1-2
     
     
    90'
    Joseph Ceesay
     
    90'
    Kerfala Cissoko

    2019-05-21
    Kl: 19:00
    GAIS
    Västerås
    1
    1
    Publik: 2193 
    10'
    Nikola Asceric
    1-0
     
     
    16'
    Sean Sabetkar
    1-1
     
    47'
    Boris Ljevar
    65'
    Carl Nystrom
     
    67'
    Aiden Connor Harvey
     
    67'
    Arian Kabashi
     
     
    68'
    Ilir Berisha
     
    68'
    Emil Skogh
     
    73'
    Emir Smajic
    74'
    Niklas Andersen
     
     
    75'
    Douglas Karlberg
     
    75'
    Brian Span
     
    77'
    Jonas Hellgren
    78'
    Adam Wastlund
     
    78'
    Niklas Andersen
     
    80'
    Rasmus Rosenqvist
     
     
    86'
    Filip Ottosson
     
    86'
    Simon Johansson

    2019-05-20
    Kl: 19:00
    Brommapojkarna
    Jönköpings Södra
    0
    2
    Publik: 445 
     
    8'
    Edin Hamidovic
    0-1
     
    8'
    Jesper Svensson
    ass.
    37'
    Philip Nikola Bjorn Hellqvist
     
    44'
    Marcus Hansson
     
    44'
    Isac Lidberg
     
     
    51'
    Daryl Smylie
    0-2
     
    51'
    Jesper Svensson
    ass.
    67'
    Oskar Fallenius
     
    67'
    Albin Linner
     
    67'
    Alexander Nilsson
     
    67'
    Dusan Jajic
     
    82'
    Markus Gustafsson
     
     
    84'
    Jakob Orlov
     
    84'
    Edin Hamidovic
    90'
    Philip Nikola Bjorn Hellqvist
     

    2019-05-20
    Kl: 19:00
    Brage
    Syrianska FC
    1
    0
    Publik: 1167 
    39'
    Andre Kamp
     
    39'
    Robbin Sellin
     
     
    44'
    Matias Cahais
    60'
    Benjamin Hjertstrand
    1-0
     
    60'
    Kristian Andersen
    ass.
     
    62'
    Pontus Hindrikes
     
     
    64'
    Abdel Diarra
     
    64'
    Giovanni Hiwat
     
    64'
    Noi Olafsson
     
    74'
    George Makdesie
     
    74'
    Beneyam
    80'
    Alexander Zetterstrom
     
    80'
    Jonathan Morsay
     
     
    85'
    Ihab Naser
     
    85'
    Sebastian Rajalakso
    87'
    Oscar Lundin
     
    87'
    Kristian Andersen
     

    Kommande matcher
    2019-05-27
    Kl: 19:00
    Västerås
    Norrby IF
    2019-05-28
    Kl: 19:00
    Dalkurd FF
    Örgryte
    2019-06-01
    Kl: 16:00
    Norrby IF
    Dalkurd FF
    2019-06-01
    Kl: 16:00
    Mjällby
    Jönköpings Södra
    2019-06-01
    Kl: 16:00
    Halmstads BK
    Västerås
    2019-06-01
    Kl: 16:00
    Degerfors
    IK Frej
    2019-06-02
    Kl: 15:00
    Varbergs BoIS FC
    GAIS
    2019-06-02
    Kl: 17:30
    Brommapojkarna
    Trelleborg
    2019-06-03
    Kl: 19:00
    Öster
    Brage
    2019-06-04
    Kl: 19:00
    Örgryte
    Syrianska FC
    Svenska Fans
    START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
    PSG och Lille dominerar
    Hela säsongen står på spel
    ”Spela som borta fast på hemmaplan”
    Allt är som vanligt – men framtiden förhoppningsvis ljus
    #177: Jerebko vidare till final
    fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
    Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies